Tam 3 yıl 10 ay 27 gün oldu Odatv’ye gözlerini kapattılar… Başkan Zühtü standardı

Anayasa Mahkemesi Ekşisözlük’ün 11 ay önce gerçekleşen erişim engellemesi kararına karşı bireysel başvurusunu karara bağladı. Mahkeme erişim engellemesi kararının anayasa’nın 26. maddesi ile güvence altına alınan ifade özgürlüğünü ihlal ettiğine karar verdi. Fakat Zühtü Arslan’ın başkanlığını yaptığı aynı mahkeme 3 yıl 10 aydır Odatv.com’un kapatılmasına yönelik karara karşı yapılan bireysel başvuruyu gündemine almadı.

Ekşiszölük’ten yapılan açıklamada, “Bugün, Anayasa Mahkemesi’nin başvurumuzu değerlendirdiğini ve karara bağladığını öğrendik. Mahkeme, erişim engellemesi kararının anayasa’nın 26. maddesi ile güvence altına alınan ifade özgürlüğünü ihlal ettiğine karar verdi” denildi.

Açıklamanın devamında, “İfade özgürlüğü ihlalinin sonuçlarını ortadan kaldırmak amacıyla, kararın bir örneğinin Ankara 4. Sulh Ceza Hakimliği’ne gönderilmesine ve yeniden yargılama yapılmasına karar verildi. Bu çerçevede eksisozluk.com’a yeniden erişim sağlanması için hakimliğin karar vermesini bekliyoruz” ifadeleri kullanıldı.

Ekşisözlük bu karara vurgu yaparak, “Mücadelemizi hukuk ve adalete olan inancımızı kaybetmeksizin sürdürdük. Anayasa Mahkemesi’nin kararı inancımızı güçlendirdi. Bu zorlu süreçte yanımızda olan tüm kullanıcılarımıza teşekkür ederiz” denildi.

Açıklama, “Her zaman olduğu gibi, ifade özgürlüğünü yaşatmak ve korumak adına elimizden geleni yapmaya devam edeceğiz” ifadeleriyle son buldu.

Aynı AYM, Odatv için ise suskun.

AYM Başkanı Zühtü Arslan Tam 3 yıl 10 ay 27 gündür hukuksuz bir şekilde kapalı tutulan Odatv dosyasını gündeme almadı.

KANUNA RAĞMEN

Üstelik Meclis’te “Basın Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi” olarak görüşülen yasa 13 Ekim’de kanunlaştı.

Yasanın maddelerinden biri şu şekilde:

“MİT’in görev ve faaliyetleriyle ilişkili yayınların internet ortamında yapılması halinde içeriğin çıkarılmasına ve/veya erişimin engellenmesine karar verilecek.”

Yasanın çıkmasına rağmen Odatv neredeyse 4 yıldır kapalı tutuluyor.

Peki konu neydi…

Odatv’ye yönelik yasaklama kararları 2020 yılının Mart ayında başladı.

Konu: MİT mensubunun cenaze töreni…

Odatv, şehit olan MİT mensubunun adını sansürleyerek yayımladı.

Haber üzerine Odatv.com kapatıldı ve yöneticileri cezaevine atıldı.

Haber erişime engellenmedi veya içerik çıkarılmadı. Odatv.com tamamen kapatıldı.

Yeni yasaya rağmen Odatv açılmadı.

Odatv avukatları Nisan 2020 yılında Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvuru yaptı.

Odatv’nin dosyasını Anayasa Mahkemesi sonuçlandıramadığı gibi başka dosyaları kapatırken gündemine bile almadı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir