Microsoft’un Xbox denetleyicileri için klavye eşleme özelliği geldi

Denetleyiciden klavyeye girişin yeniden eşlenmesi de dahil olmak üzere bu özelliklerden birkaçı artık kullanıma hazır. Bu klavye eşleme özelliği, oyun seçeneklerini artıracağı ve engelli kişilerin genel deneyimini iyileştireceği için özellikle önemli. Oyuncular artık Xbox Elite Kablosuz Oyun Kumandası Seri 2 ve Xbox Uyarlanabilir Kumandanın düğmelerini klavyelerindeki belirli tuşlarla eşleşecek şekilde yapılandırma imkanına sahip olacak.

Klavye eşlemesi yoğun bir şekilde talep ediliyordu ve Microsoft’un bu hamlesi şirketin kullanıcılarını hala dinlediğini gösteriyor. Artık bu uygulamaya geçtiğine göre, küçük geliştiricilerin de erişilebilirlik özelliklerini dahil etmeleri daha kolay olacak çünkü bu bağlantıyı bağımsız olarak oluşturmak zorunda kalmayacaklar.

Microsoft’un Xbox denetleyicileri için klavye eşleme özelliği geldi

Microsoft, erişilebilirlik pazarına adım atmasından bu yana uzun bir yol kat etti. 2015 yılında şirket, erişilebilirlik göz önünde bulundurularak tasarlanmayan Xbox One Elite denetleyicisini piyasaya sürdü. Bu kontrol cihazının birçok özelliğinin sonuçta farklı ihtiyaçları olan kişiler için yararlı olduğu kanıtlandı.

Microsoft daha sonra 2018’de piyasaya sürülen Xbox Adaptive Controller ile daha bilinçli bir yaklaşım benimsedi. Bu, AbleGamers, Warfighter Engaged, SpecialEffect, Craig Hospital ve Cerebral Palsy Foundation gibi erişilebilirlik ve kapsayıcılık savunucularının katkılarıyla oluşturuldu. Xbox Adaptive Controller, engelli kişiler için tak ve çalıştır seçeneği sunan türünün ilk örneğiydi.

Bugünkü duyuruda bahsedilen diğer güncellemeler arasında Clipchamp’ta oyun görüntülerini yakalamanın ve düzenlemenin daha iyi bir yolu ve teşhis verileri paylaşımında iyileştirmeler yer alıyor. Tüm bu özellikler yayında ve erişilebilir durumda.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir