Kulis: AKP’de ‘küskünler ordusu’ oluştu; Genel Merkez o isimleri acil toplantıya çağırdı

Gazeteci Nuray Babacan, AKP’de aday gösterileceklerine inanan 400 ilçe başkanının istifa ettikten sonra aday gösterilmeyince ‘küskünler ordusu’ oluşturduğunu yazdı. Babacan, yereldeki krizi fark eden genel merkezin bu kişileri Ankara’ya çağırarak, “Aday gösterilmeseniz bile küsmek yok” dediğini öne sürdü. 

Babacan Gazete Pencere’deki köşesinde şu ifadeleri kullandı: 

Yerel seçimin yaklaşmasıyla birlikte işler karışmaya başladı. İktidar Partisi’nde 40’a yakın il başkanı belediye başkan adayı olmak için istifa etti. Buna bir de 400 ilçe başkanı eklendi. Bazıları ‘genel merkez talimatıyla istifa ettim, beni aday yapacaklar’ dese de çoğu için bu geçerli değil.

Bunun nasıl bir sorun yarattığına gelince. Genel merkez fark etti ki bu istifalar mevcut belediye başkanlarını küstürdü. Kendilerinin tercih edilmeyeceğinin habercisi olan bu hareketlilik, il ve ilçelerde belediye başkanlarının hizmetlerin aksatmasına, yerelde rakip partililerin çekişmesine neden oldu. Daha şimdiden belediye meclis üyeliği dağıtanlar, ekipleşenler olduğu ortaya çıktı.

Tartışma ve çekişme genel merkeze kadar ulaşınca, acil önlem alma ihtiyacı hissedildi. Geçtiğimiz günlerde Genel Başkanvekili Binali Yıldırım, beklentiyle istifa eden il ve ilçe başkanlarını Ankara’ya çağırdı. Toplantının içeriğinin özetle, ‘Akıllı olun, yerelde yaşananlardan haberimiz var’ olduğunu aktaralım.

“Yerelde çekişme kızıştı”

İstifa edip beklentiye girenlere, “Aday gösterilmeseniz de küskünlük yaşanmasın. Parti için birlikte çalışacağız” şeklinde değerlendirmeler yapıldı. Verilen bilgiye göre, istifa eden 400 ilçe bakanından ancak 100 kadarı belediye başkan adayı olarak değerlendirilecek. İl başkanlarının da ancak yarısının şansı olduğu öne sürülüyor. Genel merkez yönetimi, yerel çekişmelerin seçime zarar vereceği korkusu yaşamaya başladı. “

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir