İsrail’i eleştiren bildiriye imza atan gazetecilere haber yapma yasağı getirildi

ABD, diğer batılı demokrasilerin de yardımıyla, kendi çıkarlarına uygun olmayan durumlarda, basın özgürlüğünü de gazetecilerin temel hak ve hürriyetlerini de baskı altına almaktan kaçınmıyor.

7 Ekim’den bu yana Gazze’de taş üstünde taş bırakmayan işgalci İsrail’in katliamlarını sert cümlelerle eleştiren gazetecilere haber yapma yasağı getirildi.

3 ay haber yapmaları yasaklandı

ABD’nin önemli gazetelerinden olan Los Angeles Times’ın çalışanları, gazetenin yayın kurulundan ayrı, İsrail’in katliamlarını sert cümlelerle eleştirdikleri ve ateşkes çağrısı yaptıkları bir bildiriyi, gazetenin internet sitesinden yayımladı.

‘Hemen ateşkes yapın’ diyerek yayımladılar

Gazeteciler yayımladığı bildiride, ”Ateşkes zamanı geldi. Biden yönetiminin, halihazırda 11.000’den fazla Gazzeli’nin ölümüne yol açtığı bildirilen saldırıları durdurması için Benjamin Netanyahu hükümetine güçlü ve sürekli baskı uygulamasının zamanı geldi. Dünya daha fazla sivilin katledilmesine seyirci kalamaz” diyerek zulme sessiz kalmadı.

Yayımlanan bildiride ayrıca Biden yönetiminin İsrail’in suç ortağı vurgusu yapılarak, ”Biden yönetiminin görevi artık İsrail ile suç ortaklığı yapmamasıdır. Gazze’deki dehşeti mazur görmenin zamanı geçti. Biden’ın kitlesel, ayrım gözetmeyen cinayetleri durdurması için Netanyahu’ya sert baskı yapması gerekiyor. Bu, ateşkes çağrısıyla başlıyor” dedi.

İsrail’in Gazze’yi işgalinde son durum

Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, 7 Ekim sabahı, İsrail’in “Filistinlilere ve başta Mescid-i Aksa olmak üzere kutsal değerlerine yönelik sürekli ihlallerine karşılık verme” gerekçesiyle kapsamlı saldırı düzenlerken, İsrail ordusu da Gazze Şeridi’ne yoğun hava bombardımanı başlattı.

İsrail’de 7 Ekim’deki saldırılarda 310’dan fazlası asker olmak üzere 1200 İsraillinin öldüğü, 5 bin 132 kişinin de yaralandığı duyuruldu.

İsrail ordusuna göre, 7 Ekim’den bu yana 51’i Gazze içerisindeki çatışmalarda 6’sı da Lübnan sınırında olmak üzere 372 İsrail askeri öldürüldü.

İsrail’e göre, Kassam Tugayları’nın elinde 239 İsrailli esir bulunuyor.

Gazze’deki hükümete göre, 7 Ekim’den bu yana İsrail saldırılarında Gazze Şeridi’nde 4 bin 710’u çocuk ve 3 bin 160’ı kadın olmak üzere 11 bin 500 kişi öldürüldü.

İşgal altındaki Batı Şeria ve Kudüs’te de 7 Ekim’den bu yana İsrail güçleri ve Yahudi yerleşimcilerin saldırılarında 200 Filistinli hayatını kaybetti.

İsrail ordusu, Gazze’de on binlerce yaralı ile sivilin sığındığı onlarca hastaneyi zorla tahliye ettirmek için yerleşkelerini ya da ana binalarını vurdu. İşgal sırasında bazı hastaneleri bastı. Saldırılarda yüzlerce kişi öldü ve yaralandı.

İsrail ordusu ile Hizbullah arasında 8 Ekim’den bu yana sınırda yaşanan çatışmalarda 76 Hizbullah mensubu ve 6 İsrail askeri öldü.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir