Füzelerin gölgesinde Süper Kupa finali… Emekli asker yazdı

Türkiye Futbol Federasyonu, cumhuriyetin 100. yılında ezeli rakipler Galatasaray ile Fenerbahçe’yi karşı karşıya getirecek Süper Kupa finalini Suudi Arabistan’da oynatma kararı aldı.

Trendyol Süper Lig şampiyonu Galatasaray ile Ziraat Türkiye Kupası şampiyonu Fenerbahçe’yi karşı karşıya getirecek bu mücadeleyi, cumhuriyetin 100. yılı şerefine Ankara veyahut Samsun gibi cumhuriyetin sembolik şehirlerinde oynatma fikri kamuoyunun ortak talebiydi.

Ancak TFF, bu taleplere kulağını tıkayarak finali 30 Aralık tarihinde Riyad’da bulunan Al-Awwal Park (Kral Suud Üniversitesi) Stadyumu’nda oynanacağını açıkladı.

EZELİ RAKİPLERİ BEKLEYEN TEHLİKE

Emekli asker Ercan Caner, “sunsavunma.net”de kaleme aldığı yazıda ezeli rakipleri bekleyen tehlikeyi kaleme aldı.

Caner’in yazısının ilgili kısmı şöyle:

“Bilindiği gibi; ABD ile Avrupa Birliği’ndeki ülkeler ve uluslararası topluluklar tarafından terör listesine dâhil edilen Hamas, 7 Ekim’de İsrail topraklarına koordineli bir saldırı gerçekleştirmiş ve o günden bu yana her iki taraftan binlerce insan hayatını kaybetmiş, binlercesi de yaralanmıştır.

Pentagon Sözcüsü Tuğgeneral Patrick Ryder’in açıklamasına göre, 19 Ekim 2023 tarihinde Yemen’den kuzeye, muhtemelen İsrail’deki hedeflere doğru giden üç adet füze ve beraberindeki birkaç dron, Kızıl Deniz’de konuşlu ABD USS Carney savaş gemisi tarafından vurularak etkisiz hale getirilmiştir.

Husi ayrılıkçıları tarafından fırlatıldığı iddia edilen füzelerin, yukarıda bir geçit töreni esnasında görülen Toufan füzesi olduğu değerlendirilmektedir. Etkili menzili 1,350 – 1,950 kilometre olan Toufan füzesi, uygun konumdan atıldığında Tel Aviv’e dahi erişebilecek kapasitedir, nitekim geçmişte İsrail’de meydana gelen çatışmalarda Husiler, Eliat ve Tel Aviv kentlerini vurma tehditlerinde bulunmuştur.

Aşağıdaki haritada görüldüğü gibi, Kızıl Deniz üzerinden, kuzeye, muhtemelen İsrail’deki hedeflere doğru uçmakta olan üç adet füze, beraberindeki dronlar dâhil Kızıl Deniz’de konuşlu USS Carney muhribi tarafından düşürülmüştür.

SAVAŞ BÖLGESİNDE MARKA DEĞERİ ARTIRMA ÇABALARI

Bölgede gerginlik hızla tırmanırken, ABD iki uçak gemisi saldırı grubunu İsrail açıklarında konuşlandırıp, savaş uçaklarını takviye ederken ve özellikle de hava savunma sistemlerini bölgeye sevk ederken, Türk futbolunun marka değerini artırmak maksadıyla, savaş alanı sınırları içinde kalan bir bölgede süper kupa final maçını oynatmak hiç mantıklı değildir.

Yukarıdaki haritada da görüldüğü gibi, Yemenli Husilerin elinde bulunan Toufani füzesinin etkili menzili 1,350 – 1,950 kilometredir. Fenerbahçe ile Galatasaray futbol takımları arasındaki maçın oynanacağı Al-Awwal Park stadının Husi kontrolündeki topraklara olan uzaklığı ise sadece 1,000 kilometre civarındadır.

Solda iki güzide kulübümüzün logoları, sağda ise Suudi Arabistan Futbol Federasyonu tarafından yapılan maç duyurusu.

Suudi Arabistan yetkililerinin maçın oynanacağı saatlerde hava savunma silah sistemlerini bölgeye sevk edip etmeyecekleri ve ateş serbest kontrol tedbirini uygulayıp uygulamayacakları da bilinmemektedir.

“TFF MARKA DEĞERİNİ DÜŞÜNMEYİ BIRAKMALI”

19 Ekim 2023 günü, kuzeye, muhtemelen İsrail’deki hedeflere doğru seyir halindeki üç füzeyi düşüren USS Carney savaş gemisinin Suudi Arabistan’a yönelen füzelere angaje olup olmayacağı konusunda da net istihbarat bilgileri mevcut değildir.

TFF marka değerini düşünmeyi bırakmalı, iki kulübün yöneticileri de herhangi bir olası provokasyon mağduru olmamak için ve can emniyetlerini göz önüne alarak kararlarını gözden geçirmeli ve Türkiye Cumhuriyeti’nin 100’üncü kuruluş yıldönümünde, Fenerbahçe ve Galatasaray futbol takımları arasındaki kupa final maçı Türkiye’de oynanmalıdır.

Yetkililere sesleniyorum; daha 30 Aralık 2023 tarihine kadar çok zaman var demeyin ve marka değeri ile para uğruna aldığınızı ifade ettiğiniz bu karardan geri dönün!”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir