Milyoner şehirler listesi açıklandı!  Tokyo liderliği kaybetti Çin yükseliyor

Ekonomive yaşam tarzındaki dönüşüm, milyonerlerin yer değiştirmesine neden oldu. Her dönemin yıldızı olan New York, Londra, San Francisco, Berlin, Tokyo gibi klasikler yine zirvede ancak ciddi bir dönüşüm sinyali var. Uluslararası yatırım yoluyla vatandaşlık ve oturum danışmanlığı hizmeti veren Henley & Partners’ın, küresel servet istihbarat firması New World Wealth ortaklığıyla gerçekleştirdiği “Dünyanın En Zengin Şehirleri Reporu 2023” sonuçları da bunun bir katını gibi. Rapora göre 340 bin milyonerle dünyanın en yüksek servetine sahip bireylere ev sahipliği yapan şehir New York.

AMERİKA YÜKSELİŞTE

Çalışmanın sonuçlarına göre ABD ve Çin’deki şehirler en zenginlerinyaşadığı ilk 10’a damga vurdu. İlginç olan ise Avrupa’dan ilk 10’da sadece Londra’nın yer almasıydı. Dünya jet sosyetenin son yıllarda yerleşmek için yarıştığı Londra listedeki yerini giderek kaybediyor. Bu 2022 listesini değerlendiren Henley & Partners Türkiye Direktörü Burak Demirel, dünyanın en zengin 10 şehrinden yedisinin oturum veya vatandaşlık hakları karşılığında doğrudan yabancı yatırımı aktif olarak teşvik eden ülkelerde olduğunu söyledi.En çok milyoner barındıran şehirler listesinde ciddi bir Amerika ağırlığı var. Lider New York’un yanı sıra San Francisco Körfez Bölgesi de 285 bin milyonerle üçüncü sırada, Los Angeles ise 205 bin 400 yerleşik yüksek gelirli bireyle altıncı durumda. 10 yıl önce lider olan Tokyo 290 bin 300 milyonerle ikinci, uzun yıllardır dünyanın en zengin şehri olan Londra 258 bin yerleşik yüksek gelirli birey ile dördüncü sıraya gerilemiş durumda. Yaygın olarak dünyanın en iş dostu şehri ve göç eden milyonerler için en önemli destinasyonlardan biri olarak kabul edilen Singapur ise 240 bin 100 yerleşik milyonerle beşinci durumda. Sidney 126 bin 900 milyonerle 10. sırada yer aldı. Sidney, son 20 yılda özellikle güçlü bir servet artışı yaşadı ve 2040 yılına kadar dünyanın en zengin ilk beş şehri arasına girmesi bekleniyor.

ABD-ÇİN YARIŞI MİLYONERLERE DE SIÇRADI

Raporda, ABD ve Çin’in, son on yılda yerleşik milyonerler söz konusu olduğunda en hızlı büyüyen ilk 10 şehir listesine de hâkim olduğu belirtildi. Yaygın olarak Çin’in en pitoresk şehirlerinden biri olarak kabul edilen Hangzhou, 2012 ile 2022 arasında yüzde 105’lik milyoner büyümesiyle bu açıdan listelerin başında yer aldı. Çin’in yüksek teknoloji başkenti Shenzhen ve liman şehri Guangzhou da son on yılda sırasıyla yüzde 98 ve yüzde 86 ile önemli bir yüksek gelirli birey artışı yaşadı. ABD’de en hızlı büyüyen üç milyoner noktası Austin oldu. Kentteki yerleşik milyoner sayısı yüzde 102 arttı. West Palm Bach’ta yüzde 90 ve Scottsdale’de yüzde 88 artış yaşandı.Monako ve Dubai gibi geleneksel zenginlik mıknatıslarının da son on yılda özellikle güçlü bir milyoner büyümesi yaşadığını ifade eden New World Wealth Araştırma Başkanı Andrew Amoils, “Muhtemelen süper zenginler için dünyanın en güvenli sığınağı olan Monako’da yaşayan bir kişinin ortalama serveti 10 milyon doları aşıyor. Bu da onu kişi başına servet bazında dünyanın en iyi şehri yapıyor. Aynı zamanda, düzenli olarak metrekare başına 35 bin doları aşan daire fiyatlarıyla dünyanın en pahalı şehri. Dubai bir başka güvenilir uluslararası finans merkezi ve düşük vergi oranları kenti dünyanın dört bir yanından göç eden milyonerler için bir mıknatıs haline getiriyor. Yalnızca 2022’de yaklaşık 3 bin 500 yüksek gelirli birey şehre taşındı” diyor.

İŞTE MİLYONERİ EN BOL 10 ŞEHİR

ASYA PASİFİK 10 YILDA MESAFE KAYDETTİ

En zengin İlk 10’da Çin’in üç şehri mevcut; Hong Kong 129 bin 500 milyonerle yedinci, Pekin 128 bin 200 milyonerle sekizinci ve 127 bin 200 milyonerle Şangay dokuzuncu sırada yer aldı. Pekin ve Şanghay son 10 yılda sıralamada yükselirken, Hong Kong 2012’de 4’üncülükten 7’nciliğe gerilemiş durumda. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir