Küresel piyasalarda FED’in faiz duruşu nasıl yankılandı?

FED Başkanı Jerome Powell’ın Haziran’da duruş sinyali vermesi sonrası dolar gelişmiş ülke para birimlerine karşı değer kaybederken tahvil getirileri de düşüyor.

Dolar Endeksi düşüşünü üçüncü güne taşırken 1.220 puan seviyesinden işlem görmeye başladı. 10 gelişmiş ülke para birimi de dolara karşı sabah saatlerinde artı seyirde devam etti.

FED faiz kararına hassas ABD iki yıllık tahvil getirisi çarşamba günü 16 baz puan gerileyerek yüzde

3,80’e indi.

Asya Pasifik tahvillerinde de ralli var. Avustralya 10 yıllık getirisi bu sabah yedi baz puan düşüşle yüzde 3,35’ten işlem görmeye başladı.

ABD hisse endeksleri FED sonrası çarşamba gününü ekside tamamladı. Vadeliler hafif toparlanmaya işaret ediyor. Asya Pasifik Borsalarında ise karışık bir tablo var. Hong Kong Hang Seng yüzde 1 ile yükselişlere öncülük ederken Japon Topix düşüşte.

FED’DEN DURUŞ SİNYALİ

Amerikan Merkez Bankası FED, faizleri çeyrek puan artırdı ve ekonomik riskler artarken bunun 1980’lerden bu yana en agresif sıkılaştırma sürecindeki son hamle olabileceği sinyalini verdi.

Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) Çarşamba yaptığı açıklamada “Komite gelen bilgileri yakından izleyecek ve para politikası üzerindeki etkilerini değerlendirecek” dedi. Mart ayındaki açıklamada yer alan “ek politika sıkılaştırmasının uygun olabileceği değerlendirilmektedir” ifadesi metinden çıkarıldı.

Bu ifade yerine metine “FOMC ilave politika sıkılaştırmasının ne ölçüde uygun olabileceğini belirlerken çeşitli faktörleri dikkate alacak” ifadesi eklendi. Bu değişikliğin haziranda faizleri sabit bırakmaya yönelik bir işaret olup olmadığı sorusunu yanıtlayan FED Başkanı Jerome Powell “Bu, artık daha fazla faiz artışını öngördüğümüzü söylemeyen anlamlı bir değişiklik” dedi. Powell “Böylece toplantıdan toplantıya gelen verilere göre yönümüzü bulacağız. Haziran toplantımızda da yaklaşımımız bu olacak” diye konuştu.

Powell ABD’nin ılımlı olmasını ümit ettiği bir resesyon yaşamasının mümkün olduğunu ancak resesyondan kaçınmayı daha büyük bir ihtimal olarak gördüğünü belirtti. Powell bankacılık sektöründe yaşanan güven krizinin sıkılaşan kredi koşullarıyla sonuçlanmasına ilişkin ise “Sıkı kredi koşulları ekonomik aktiviteye, işe alımlara ve enflasyona etkide bulunacak gibi gözüküyor” yorumununda bulundu.

Patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir