Ekonominin yeni patronu: Mehmet Şimşek

Toygun ATİLLA yazdı

İLK KEZ PATRONLAR DÜNYASINDA OKUDUNUZ

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinden aylar önce Recep Tayyip Erdoğan’ın, Mehmet Şimşek’i ekonominin başına getirme isteğini ilk kez Patronlar Dünyası’nda okudunuz.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, eski Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Mehmet Şimşek ile seçimlerden önce iki kez külliyede görüştü.

KÜLLİYE DE İKİ GÖRÜŞME

Bu görüşmelerin ilkinde Mehmet Şimşek, Recep Tayyip Erdoğan’ın ekonominin başına geçmesi talebini, “siyasetin içinde bulunmamak istemediğini, sağlık sorunlarını ve işlerinin yoğunluğunu” ifade ederek, “dışardan destek” olmak kaydı ile geri çevirdi.

Ancak, Recep Tayyip Erdoğan bu konuda ısrarcıydı. İkinci kez görüştüğü Mehmet Şimşek’i yeni kabinede görme isteğini yineledi.

Aslında,Mehmet Şimşek bu ikinci görüşmenin ardından görevi kabul etmişti.

Kamuoyuna açıklanmasa da, Mehmet Şimşek göreve hazır olduğunu ifade etmişti.

ANKARA’DA ÜÇÜNCÜ BULUŞMA

Dün, patronlar dünyasında Mehmet Şimşek’in “adım adım” yeni kabinede görev almaya yakın olduğuna dair haberi okuduğunuzdan saatler sonra Ankara’da üçüncü buluşma gerçekleşti.

Külliye’de gerçekleşen bu görüşmenin ardından Mehmet Şimşek, Recep Erdoğan’a “Ülkem için, vatanım için, göreve hazırım” diyerek ekonominin başına geçme teklifini kabul etti.

ERDOĞAN’IN ZAFER KONUŞMASININ ŞİFRELERİ

Bu görüşmenin işaret fişeği ise aslında cumhurbaşkanlığı seçimlerinden zaferle ayrılan Recep Tayyip Erdoğan’ın külliye’de yaptığı “balkon konuşmasında” belli olmuştu.

Recep Tayyip Erdoğan, ilk önceliklerinin “ekonomi” olduğunu vurgulayarak, hayat pahalılığı, enflasyonla mücadeleye ilk dakikadan itibaren başlayacaklarını söylemişti.

İLK GÖRÜŞMESİNİ, MEHMET ŞİMŞEK İLE YAPTI

Gerçekten de Erdoğan, bu sözlerinin ardından 24 saat bile geçmeden ilk kez, ekonominin yeni patronu yapmak istediği Mehmet Şimşek ile görüşerek bu konuda eyleme geçti.

Ekonomik sorunları çözmek adına kararlılığını ortaya koyan Erdoğan, bu konuda başarılı olur mu olmaz mı bilinmez ama seçimlerden önce Mehmet Şimşek’i ekonomiyi emanet etme düşüncesini gerçekleştirmiş oldu.

HAYATA GÖZLERİNİ YOKSULLUKLA AÇAN SIRADIŞI BİR SİYASETÇİ

Mehmet Şimşek, farklı bir siyasetçi portresine sahip. Kendisini yakından tanıyanların ifadesi ile, etik, ahlaki değerleri önemseyen, doğruları söylemekten çekinmeyen bir kişiliğe sahip.

Batman’ın Gerçüş ilçesi Arıca köyünde yoksullukla hayata gözlerini açan Mehmet Şimşek, kendisine ait internet sitesindeki biyografisinde, “Bir yaşamın yokluk ve sıkıntılarla başlaması kimi zaman iyi bir şanstır” diye ifade ediyor, hayat serüvenini…

1967’de yoksul bir ailenin çocuğu olarak Batman’ın Gerçüş ilçesi Arıca köyünde dünyaya gelen Mehmet Şimşek, dünyanın en büyük yatırım bankalarından Merrill Lynch’in “üst düzey yönetimine” oradan da Maliye Bakanlığı’na, Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanlığı’na kadar geldi.

Foreign Policy’nin Nisan 2013’te yayınladığı ‘Dünyanın en etkili 500 kişisi’ listesinde yer aldı.

Emerging Markets dergisi tarafında ise,’Gelişmekte olan Avrupa ülkeleri yılın Maliye Bakanı seçildi”

Mehmet Şimşek’in Türk ekonomisinin yeni patronu olduğunun resmi olarak açıklanmasına ise günler kaldı.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir