Annesini öldüren sanıktan “velayet” savunması

Samsun’un Canik ilçesinde, okul binasında annesini silahla öldüren sanığın yargılanmasına Samsun 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde başlandı. Duruşmanın ilk celsesine annesi Zerrin Büyük’ü (50) ortaokul binasında silahla öldüren ve annesinin erkek arkadaşı Bilgin İ’yi yaralayan tutuklu sanık A.A.Ö. (17), Kavak Çocuk ve Gençlik Kapalı Ceza İnfaz Kurumundan Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile katıldı.

A.A.Ö. savunmasında, olay günü anne ile babasının velayet davasının duruşmasının olduğunu, adliyeye gittiğini ancak babasının kendisini eve gönderdiğini söyledi.

Eve giderken annesini telefonla aradığını belirten A.A.Ö, “Adliyede olduğu için ve arkadan sesler geldiği için ben kardeşlerimin velayetini aldığını, ona verildiğini düşündüm. Çünkü annem telefonda bana kardeşlerimin okulunu sormuştu. Bir süre sonra babamla telefonla konuştum. Babam da o sırada okula doğru gitmiş, onları okula giderken görüyor. Babam kesinlikle bana telefonda okula gel diye söylemedi. Bu olaya ilişkin olarak beni teşvik etmesi, azmettirmesi söz konusu değildir. Ben telefonda bu durumu öğrenince okula gittim. Nasıl oldu, nasıl yaptım ben de bilmiyorum. Daha yeni yeni birtakım şeyleri anlamaya çalışıyorum.” dedi.

A.A.Ö, dededen kalma silahla olayı gerçekleştirdiğini ifade etti.

Mahkeme heyeti, sanığın tutukluluk halinin devamına karar vererek duruşmayı 11 Mayıs’a erteledi.

OLAY

Eşinden boşanan 3 çocuk annesi Zerrin Büyük, 5 Ocak’ta erkek arkadaşı Bilgin İ. ile velayeti babalarında bulunan iki çocuğunun eğitim gördüğü ortaokula gitmiş, okul yönetimi de babaları A.Ö’yü telefonla arayıp annelerinin çocukları görmek için okula geldiğini bildirmişti.

Kadının büyük oğlu A.A.Ö, ortaokula gidip tabancayla binanın içinde annesine, okul bahçesinde de Bilgin İ’ye ateş etmiş, anne ve erkek arkadaşı yaralanmış, Zerrin Büyük, sağlık ekiplerince kaldırıldığı özel hastanede yaşamını yitirmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir